بازاریابی

بازاریابی کمین Ambush Marketing

بازاریابی کمین چیست

بازاریابی کمین یا به عبارت دیگر بازاریابی کمینی یکی از انواع بازاریابی‌هایی است که بخصوص می‌تواند مورد استفاده‌ی کسب‌وکارهای کوچک در تمام زمان‌ها و به‌طور ویژه در ایام رکود فروش قرار بگیرد.

در این مقاله خواهیم گفت که بازاریابی کمینی و راه استفاده از آن چیست و انواع بازاریابی کمینی کدام است.

بازاریابی کمین چیست؟

بازاریابی کمین جلب توجه نسبت به یک برند یا محصول را هم به‌طور مستقیم و هم به‌طور غیرمستقیم انجام می‌دهد.

فرض کنید که در خانه مشغول تماشای مسابقه‌ی تیم ورزشی محبوب خود از تلویزیون هستید.

هرگاه که دوربین، مربی تیم محبوب شما را نشان می‌دهد در تن او یک تی‌شرت خاص که مال شرکتی به غیر از شرکت برگزارکننده‌ی آن مسابقات است را می‌بینید.

این یک نوع بازاریابی کمینی است.

این شیوه‌ی بازاریابی بخصوص از سال 2010 بیشتر رواج یافته و به یکی از انواع بازاریابی‌های محبوب تبدیل شده است.

انواع بازاریابی کمینی زیاد است؛ اما همه‌ی آن‌ها یک نقطه‌ی مشترک دارند: بدون هزینه کردن برای اسپانسر شدن (پشتیبانی) یا بدون هزینه کردن برای برگزاری یک رویداد در آن رویداد و واقعه حضور یافتن!

در ادامه‌ی تعریف بازاریابی کمینی می‌توان گفت که غیرمنتظره بودن جزو ویژگی‌های این نوع از بازاریابی مدرن است.

می‌دانیم که برای اسپانسری کردن از تیم‌های ورزشی، شرکت‌ها پول زیادی پرداخت می‌کنند.

در این میان شرکت‌های کوچک‌تر که رسماً هیچ پولی پرداخت نکرده‌اند با به کار بردن تکنیک‌های خلاقانه دقت مخاطبان را به محصولات خود در رویدادهای دیگر شرکت‌های بزرگ جلب می‌کنند.

در این نوع بازاریابی هرقدر توجه مردم، بیشتر جلب محصول یا خدمت مورد نظر شود همان‌قدر بهتر است.

از بازاریابی کمین چه کسانی بیشتر استفاده می‌کنند؟

گاهی شرکت‌های رقیب برای یکدیگر کمین می‌گذارند و هریک از آن‌ها کمپین رقیب را به محلی برای تبلیغات خود تبدیل می‌کند.

شرکت «فوجی» اسپانسر رسمی یکی از مسابقات المپیک بود.

از طرف دیگر، شرکت کداک یک کمپین آگهی تبلیغاتی تلویزیونی برای همان المپیک تدارک دیده بود که در بین مسابقات از تلویزیون پخش می‌شد و در حقیقت بدون هزینه‌ی زیاد نه تنها در کنار شرکت فوجی دیده می‌شد، بلکه بعضی‌ها فکر می‌کردند که اسپانسر آن مسابقات المپیک، شرکت کداک است و نه فوجی!

این نکته قابل ذکر است که به دنبال استفاده‌ی شرکت کداک از بازاریابی کمین در جریان این مسابقات که علیه شرکت فوجی که اسپانسر رسمی مسابقات بود انجام شد؛ برخی قوانین برای محدود کردن بازاریابی کمین در پخش تلویزیونی مورد تصویب قرار گرفت.

امروزه بازاریابی کمین معمولاٌ به‌صراحتِ کاری که کداک کرد انجام نمی‌شود و به‌جای آن شرکت‌های کوچک‌تر سعی می‌کنند با راه‌حل‌های خلاقانه‌تر بدون پرداخت هزینه‌ی تبلیغاتی در کمپین‌های بازاریابی شرکت‌های بزرگ دیده شوند.

چطور از بازاریابی کمینی استفاده کنیم؟

نمونه-بازاریابی-کمینی

اگر می‌خواهیم از بازاریابی کمین در کسب‌وکار خودمان استفاده کنیم باید بسیار هوشیار باشیم که کاری برخلاف موازین قانونی و تجاری انجام ندهیم.

برای بازاریابی کمین باید خلاق باشید.

مثلاٌ یکی از شرکت‌های فروش نوشابه در مسیر شرکت کنندگان در یک مسابقه‌ی بزرگ دوی ماراتن و در فواصل مشخص، نوشابه‌های خود را به‌طور رایگان پخش می‌کرد و به این ترتیب هزاران هزار نفر با محصول این شرکت آشنا شدند.

بازاریابی کمین

مثالِ خیلی بهتر برای بازاریابی کمینی، کار یکی از شرکت‌های چینی بود که به خریداران مدل جدید گوشی اپل که در صف خرید گوشی جدید آن شرکت ایستاده بودند پیشنهاد فروش پاور بانک کرد و از فرصتی که اپل با هزینه‌ی زیاد به وجود آورده بود برای فروش مستقیم محصولات خودش بهره برد.

مثالی دیگر: تنیسوری را فرض کنید که در یک مسابقه‌ی بزرگ تنیس، هدبندی داشته باشد که روی آن لوگوی یک شرکت دیگر به‌جز برگزارکننده‌ی مسابقات نقش بسته باشد. در صورت ممنوع نبودن چنین کاری، این نیز نوعی بازاریابی کمینی است.

انواع بازاریابی کمین

  1. بازاریابی کمین وحشیانه: در این حالت یک شرکت به‌قصد تهاجم، از کمپین تبلیغاتی شرکت دیگر استفاده کرده و تبلیغات او را با تبلیغات خودش به هم زده و مغشوش می‌کند.

حامی مسابقات آسیایی 1997 پپسی بود ولی کوکاکولا حق پخش مسابقات تلویزیونی را به دست آورد و در نتیجه مردم دقیقاً ندانستند که اسپانسر اصلی مسابقات کیست.

  1. کمین پوششی (دنباله‌دار): فرض کنید شخصی مشهور در یک مصاحبه‌ی تلویزیونی حضور دارد و از لباس یک شرکت پوشاک خاص استفاده کرده باشد بدون آنکه آن شرکتِ پوشاک، اسپانسر آن برنامه‌ی تلویزیونی باشد. این مثالی برای کمین پوششی است.

در کمین پوششی، شرکتِ کمین کننده با یک واسطه در کمپین شرکتی دیگر حضور می‌یابد.

  1. کمین نقض کردن نام تجاری: عبارت است از هر اقدامی که با لوث کردن و مغشوش کردن ذهن مخاطبان در مورد لوگوی تجاری رقیب انجام شود.
  2. خویش کمینی: در این حالت یک شرکت، اسپانسر یک رویداد است ولی در آن رویداد، تبلیغی را انجام می‌دهد که در قرارداد او وجود ندارد.

فرض کنید که شرکتی حق پخش مسابقات فوتبال را دارد ولی در ضمن، پیش از مسابقات به هر تماشاگر یک تی‌شرت که حاوی نام آن شرکت است می‌دهد تا در جریان مسابقه، تماشاگران هم با نام همان شرکت در تلویزیون نمایش داده شوند، در حالی که این مورد را در قرارداد تبلیغاتی خود ثبت نکرده بود.

به یاد داشته باشید که از بازاریابی کمینی باید به‌طور غیرمستقیم و بدون نقض قوانین استفاده کرد.

 

منابع (ترجمه و تلخیص):

https://www.marketing-schools.org/

https://yourbusiness.azcentral.com

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *