مقالات آموزشی, موفقیت فردی

شادی ثروت می آورد، امتحان کنید!

رابطه شادی و ثروت

شادی، ثروت به ارمغان می‌آورد. این سخن اغراق نیست و در این مقاله علت‌های منطقی آن را خواهید خواند. با مجموعه آموزشی فاطمه پاکی همراه باشید.

آیا واقعاً شادی، ثروت می‌آورد؟

ابتدا اجازه بدهید صورت ساده‌ترِ این مسئله را مرور کنیم.

 اغلب انسان‌ها معتقدند که ثروت، شادی و خوشبختی می‌آورد. هرچند برخی‌ها با این عقیده مخالف هستند ولی

بدون توجه به پیش‌داوری‌ها، علم هم این گفته را تا حد زیادی تأیید می‌کند.

یکی از محققان روانشناس به نام «ادوارد دینر» (Edward Diener) پس از انجام تحقیقات مختلف به این نتیجه رسیده است که بله ثروت، شادی انسان‌ها را بیشتر می‌کند اما به شرطی که فرد، آرزوهایی منطقی داشته باشد و زندگی‌اش دارای یک نظم معمولی هم باشد.

در پاسخ به همین سؤال که آیا ثروت، شادی انسان‌ها را بیشتر می‌کند یا نه محققان در دانشگاه «ایلینویز» (Illinois) آمریکا به این نتیجه رسیده‌اند که «ثروت چیز خوبی است اما فقط در برخی شرایط!»

حالا موضوعی که می‌خواهیم با خوانندگان عزیزمان در میان بگذاریم این است که اگر نگرش خودمان به این مسئله را عوض کنیم چطور؟

آیا خودِ شاد بودن می‌تواند ما را ثروتمند کند؟ یا هنوز هم باید برای شادی، منتظر ثروتمند شدنمان بمانیم؟!

پاسخ ما این است که اگر زیربنای فکریِ شما بر شاد بودن و بخشیدن شادی به دیگران استوار باشد شاهد تغییری کیفی و گشوده شدن درهای ارتباطات جدید و پیشرفت‌های پیش‌بینی نشده در زندگی‌تان خواهید شد.

برای به واقعیت پیوستن این اصل به‌ظاهر ساده فقط یک مشکل وجود دارد؛ آن هم سرمایه‌گذاری نکردن روحی، برای شاد بودن، توسط اکثر انسان‌ها است.

شادی، ثروت می‌آفریند و این موضوع یک فرق بزرگ با شکل اول مسئله دارد و آن فرق این است که در حالت رسیدنِ از شادی به ثروت، از دست رفتن ثروت باعث از دست رفتن شادی نمی‌شود ولی در حالت رسیدنِ از ثروت به شادی، با از دست دادن ثروت، شادی نیز از بین می‌رود.

همیشه شادی، ثروت را به ارمغان خواهد آورد ولی ثروت، همیشه شادی نمی‌آورد.

شادی، ثروت شما است آن را سرمایه‌گذاری کنید!

آموزش‌های بسیاری از اساتید موفقیت و خودیاری از جمله «آنتونی رابینز» به ما می‌آموزد که وضعیت فیزیکی و احساسی انسان، ارتباطی عمیق با یکدیگر دارند و به‌شدت از یکدیگر تأثیر می‌گیرند.

خودِ آنتونی رابینز در برخی از سمینارهایش برای آموزش درستیِ این نکته به هنرجویانش، از آن‌ها می‌خواهد در حالی که حالت فردی افسرده با شانه‌های آویخته را گرفته‌اند سعی کنند شاد باشند، اگر این تمرین را انجام دهید خواهید دید که چنین چیزی در عمل، ممکن نیست.

ثروت آفرینی

او در مرحله‌ی بعدی از هنرجویانش می‌خواهد در حالتی که با قامت و سری برافراشته و سینه‌ای جلو داده‌شده ایستاده‌اند حالتی غمگین بگیرند، باز هم چنین چیزی ممکن نیست.

چرا این مثال را زدیم؟

می‌دانید که یکی از عنوان‌های اصلی مجموعه آموزشی فاطمه پاکی «لبخند بزن» است.

شما در هر شرایطی که باشید، با لبخند زدن و تداوم این زیباترین حرکت، کم‌کم شادی را تمرین کرده و از راه تغییر فیزیکی، به تغییر روحی نزدیک شده و سرانجام به آن تغییر روحی به‌طور واقعی و تمام و کمال دست خواهید یافت.

پروفسور الهیات و نویسنده‌ی انگلیسی به نام «ویلیام رالف اینگه» (William Ralph Inge) می‌گوید:

«شادترین انسان‌ها افرادی هستند که ظاهراً دلیل روشنی برای آن میزان از شادی که دارند؛ در آن‌ها دیده نمی‌شود.»

برای این‌که بتوانید با شادی معصوم و طبیعی، به همه‌ی امتیازات دیگر و از جمله به ثروت برسید باید به شادی و لبخند دائمی به‌عنوان یک نعمت خدادادی بنگرید.

از همین لحظه، شادی خود را در جهت بهبود حال و زندگی خود و دیگران سرمایه‌گذاری کنید.

چگونه با شاد بودن ثروتمندتر شویم؟

شادی، بزرگ‌ترین ثروت است ولی برای این که شادی، ثروت مادی را نیز برایتان به ارمغان بیاورد؛ سرنخ‌های زیر را به خاطر داشته باشید و آن‌ها را اجرا کنید:

  1. همیشه برای خود و دیگران بهترین نعمت‌ها و بهترین چیزها را بخواهید و مطمئن باشید که شما و تمام انسان‌ها لایق آن نعمت‌ها هستید.
  2. بدون این‌که انتظاری از کسی داشته باشید به انسان‌ها و موجودات خوبی کنید تا چشمه‌های شادیِ بدون دلیل از درونتان فواره بزند و شادی، ثروت نیز بیاورد.
  3. از دیدن ثروتِ انسان‌های کوشا شاد شوید و به آن‌ها تبریک بگویید و در شادیِ ثروت با آن‌ها شریک شوید.
  4. انجام دادن کاری واقعاً مفید برای دیگران، شادیِ بسیار عمیق‌تر و خاص‌تری از صاحب شدن چیزی مادی به انسان می‌دهد، وقتی نعمتی مادی به دست می‌آورید کاری برای دیگران بکنید، حتی اگر رسیدگی به یک گل در باغچه یا گلدان باشد.

  1. هر روز صبح در یک صفحه کاغذ برای سه مورد از بهترین نعمت‌هایی که دارید شکرگزاری خود را بنویسید و هر شب پیش از خواب بنویسید که به سه مورد از مهم‌ترین آرزوهای خود خواهید رسید. می‌توانید هر بار که به یکی از این آرزوها رسیدید، آرزوی دیگری را جایگزین کرده و بنویسید.
  2. یک مهارت، کار یا حرفه‌ای را که می‌توان از آن درآمد زیاد یا کافی نیز به دست آورد انتخاب کرده و آن را کاملاً یاد بگیرید و در مسیر پیشرفت در آن، حرکت خود را آغاز کنید.

با تلاش و تداوم چنین طرز فکری، شادی، ثروت مادی را نیز برایتان به ارمغان خواهد آورد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *