مقالات آموزشی, موفقیت فردی

شاد بودن، همین الآن! (قسمت اول)

برای شاد بودن، ده‌ها راه‌کار ساده ولی کاربردی گلچین کرده‌ایم که آن‌ها را در دو مقاله‌ی متوالی خدمت شما تقدیم خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

با اجرای این روش‌ها همیشه شاد باشید

  1. هدفت را بشناس تا شادی‌ات را بشناسی: بدون شناختن هدف واقعی‌تان چگونه قادر خواهید بود چیزهایی را که باعث خوشحالی واقعی و پایدار شما می‌شوند بشناسید؟!

پس این بار به هدف‌گذاری در زندگی، از این زاویه نگریسته و پس از تعیین هدفی که به آن علاقه‌ی واقعی و قلبی دارید، نقاط ضعف و قوت خودتان برای رسیدن به آن هدف را نیز بسنجید تا با تقویت نقاط قوت و رفع نقاط ضعفتان، حس بهتری داشته باشید.

2- به خودتان قوت قلب بدهید: بعد از تعیین هدف بر مبنای علاقه‌ی قلبی، اگر فکر می‌کنید نخواهید توانست به آن هدف برسید؛ پس برای چه زحمت شاد شدن را می‌کشید؟!

در مسیر رسیدن به هدف و شاد شدن، کار را از انجام مراحل آسان‌تر شروع کنید تا موفقیت در آن‌ مراحل آسان‌تر، باعث قوت قلبتان شود.

3- چطور سرحال‌تر می‌شوید؟ سوای بحثِ هدف‌گذاری، باید کشف کنید که هنگام چه‌کارهایی سرحال‌تر هستید و حس بهتری دارید.

سرنخ کشف این کار، بررسیِ توانایی‌ها و مهارت‌هایی است که دارید.

چگونه-همیشه-شاد-باشیم

گاهی به کارهایی که در آن‌ها مهارت و به انجامشان علاقه دارید بپردازید تا شاد بودن را بیشتر تجربه کنید.
  • ایجاد تعادل: در زمانه‌ی ما انسان‌های زیادی در سراسر جهان هستند که هر روز صبح یا هر شب حس می‌کنند که دیگر از درون، تمام شده‌اند، آن‌ها حس کرختی و فلج شدن روحی می‌کنند، انگار که در باتلاقی نامرئی گرفتار شده باشند.

اگر چنین حسی دارید؛ به‌احتمال قوی از کار یا وضعیت موجود خود ناراضی هستید؛ پس ابتدا تا جایی که می‌شود؛ در زندگی کاری یا وضعیت خود ایجاد تعادل کنید؛ در قدم بعدی، مهارت جدیدی که به آن بسیار علاقه دارید را یاد بگیرید، هرچند که خودِ این امر هم به صرفِ انرژی بیشتر احتیاج خواهد داشت ولی با تکیه به علاقه‌تان می‌توانید از پس یادگیریِ آن مهارت جدید برآیید تا شادتر شوید.

  • در خودتان ذهنیت رشد را پرورش بدهید: اگر به خودتان تلقین کنید که باید در مسیر رشد و پیشرفت باشید؛ در حقیقت، تواناییِ تغییر دادن خودتان را تقویت کرده‌اید و این تغییر، گامی خواهد بود به‌سوی شاد بودن بیشتر.
  • خاطرات خوبتان را مرور کنید: مرور خاطرات خوب، بخش‌هایی از مغز را که مسئول انجام کارهای مرتبط با آن خاطره است را تقویت می‌کند.

شاد بودن

از یادآوری خاطرات بدتان خودداری و به خاطرات خوبتان فکر کنید. این کار، کمک زیادی به زمینه‌سازی برای شاد بودن شما خواهد کرد

  • به مثبت اندیشی ادامه دهید: با حفظ مثبت اندیشی، دیر یا زود در زندگی‌تان چیزهای بسیار جالبی کشف خواهید کرد که برایتان شادیِ روزافزونی به ارمغان خواهند آورد.
  • در استفاده از شبکه‌های اجتماعی بازبینی کنید: برخلاف آنچه در نگاه اول به نظر می‌رسد، پرسه زدن در شبکه‌های اجتماعی به شاد بودن یا شاد شدن شما کمک نمی‌کند.

دیدن مواردی مانند صحنه‌‌های تصادف، زندگی‌های لاکچریِ دروغین یا راست ولی بی‌محتوا و شنیدن خبرهای ناگوار، چه کمکی به شاد بودن شما خواهند کرد؟!

از شبکه‌های اجتماعی فاصله بگیرید یا برنامه‌ی کنترل شده‌ای برای استفاده از آن‌ها داشته باشید.

  • دخل و خرجتان را بیشتر کنترل کنید: بله درست خواندید. کنترل دخل و خرجتان و خرج کردنِ هوشمندانه‌تر، در نهایت باعث شاد بودن شما خواهد شد؛ باور ندارید؟ امتحان کنید!

صرفه‌جویی، دست شما را برای خرج کردن در مواردی که آن موارد، شما را واقعاً شاد می‌کنند، بازتر خواهد گذاشت.

  • با دیگران با ملایمت رفتار کنید: هرقدر در ارتباط و رفتار با دیگران ملایم‌تر باشید، خودتان را شادتر حس خواهید کرد.

هم‌چنین اجازه ندهید فکر منفی در مورد دیگران شما را از شاد بودن محروم کند.

منظورمان خوش خیال یا خوش باور بودن نیست، بلکه منظور این است که از افکار زائد پرهیز کنیم.

در این زمینه بهترین روش و زمینه‌سازی برای شاد بودن، حفظ احترام متقابل است.

پایان قسمت اول

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *