مقالات آموزشی

مبناهای علمیِ افزایش فروش با لبخند

روش افزایش فروش با لبخند

آیا مبناهای علمیِ افزایش فروش با لبخند را می دانید؟

افزایش فروش با لبخند زدن بحثی در بازاریابی عصبی است که به «احساسات ناخودآگاه» انسان مربوط می‌شود. در این مقاله نحوه‌ی استفاده از آن را توضیح داده‌ایم.

با مجموعه آموزشی فاطمه پاکی همراه باشید.

شاید برای شما هم جالب باشد شادی ثروت می آورد امتحان کنید!

آیا افزایش فروش با لبخند ، مبنایی علمی دارد؟

به نظر شما نخستین آموزشِ یک مدیر یا صاحب یک کسب‌وکار به کارکن خود چه چیزی باید باشد؟!

در اینجا می‌خواهم از یافته‌های «پروجر دولئی» (ROGER DOOLEY)  که یکی از صاحب‌نظران و نویسندگان مشهور بازاریابی عصبی است و با نشریات معتبری از جمله «فوربس» همکاری دارد، بگویم.    افزایش فروش با لبخند

 

او در پاسخ به سؤال نخستین چیزی که باید به کارکن یاد داد چیست، می‌گوید: «لبخند زدن به مشتری!».

نکته اینجا است که بازاریابی عصبی ثابت کرده که این توصیه‌ی خیلی ساده و به‌ظاهر پیش افتاده، بسیار بیشتر از آنچه در نگاه اول به نظر می‌رسد مفید است.

نتایج تحقیقات در حالت‌های لبخند زدن و اخم کردن یا لبخند نزدن تفاوت چشمگیری را در مورد میزان فروش نشان می‌دهد.

مثلاً در تحقیقی که توسط دانشگاه «کالیفرنیا» و دانشگاه «میشیگان» واقع در آمریکا به سرپرستی «پیوتر وینکیلمن» (Piotr Winkielman) انجام شد، مشخص شد که حتی لبخندهای ذهنی نیز در میزان فروشِ فروشندگان و صاحبان کسب و کارها تأثیر مثبت می‌گذارد، چون انسان از احساسات ناخودآگاه دیگران نیز تأثیر می‌گیرد.

در این تحقیق و آزمایش، تصاویر افرادی با حالت اخمو، معمولی و خندان در کسری از ثانیه و به شکلی بسیار سریع به افرادی که شرایط آزمایشی خاصی برای آن‌ها تدارک دیده شده بود، نشان داده شد.

نتایج این آزمایش از دو برابر خرید کردن افراد بر اثر مشاهده‌ی تصاویرِ دارای لبخند حکایت داشت.

افزایش فروش با لبخند بر مبنای علمی

در آزمایشی دیگر که توسط دانشگاه «پنسیلوانیا» ((Penn)  انجام شد، نتیجه حاکی از این بود که افرادی که مدام لبخند می‌زنند در نظر دیگران ظریف‌تر، دوست داشتنی‌تر و حتی عاقل‌تر محسوب می‌شوند.

آیا دوست ندارید مشریانتان شما را شخصی ظریف، دوشت داشتنی و عاقل‌تر از دیگران بدانند؟

به‌طور کلی، تأثیر لبخند بر افزایش فروش در علم بازاریابی عصبی، امری پذیرفته شده است.

همان‌طور که گفتیم دلیل علمی این موضوع، وجود پدیده‌ای به نام احساسات ناخودآگاه (unconscious emotion) در انسان است که می‌توان از آن برای افزایش فروش استفاده کرد.

چگونه افزایش فروش با لبخند را عملی کنیم؟

بازاریابان و فروشندگان چگونه می‌توانند از احساسات ناخودآگاه برای افزایش فروش استفاده کنند؟

راهکارهای افزایش فروش با لبخند

اگر شخصی دارای یک رستوران باشد و داخل رستوران و روی میزها را با چراغ‌ها، تصاویر مناسب و جالب تزئین کرده باشد؛ این کار مقداری در افزایش فروش او تأثیر خواهد گذاشت در حالی که اگر تمامی کارکنان او لبخند بر لب داشته باشند تأثیر این حالت در افزایش فروش، بیشتر خواهد بود.

نکته‌ای که باید به کارکنان، آموزش داده شود این است که حتی وقتی در محل کسب و کار، مشتری وجود ندارد نیز لبخند بزنند تا این عادت در درون آن‌ها نهادینه شود.

کارکنی که پشت پیشخوان ایستاده است حتی قبل از نزدیک شدن مشتری به او به‌طور خودبه‌خودی باید لبخند بر لب داشته باشد.

دقت کنیم که موضوع در مجبور کردن کارکنان به تحویل دادن چند لبخند دروغین به مشتریان خلاصه نمی‌شود.

از سوی دیگر باید در قسمت پذیرش یا صندوقِ کسب و کارتان، علاوه بر کارکنان متبسم، از تصاویری که به‌طور طبیعی حاوی لبخندهای بسیار زیبای انسان‌ها هستند استفاده کنید.

نکته‌ی دیگر، لبخند زدن در هنگام مکالمه‌ی تلفنی است.

به کارکنانتان بیاموزید که مشتریان در تلفن نه تنها از سخنان آن‌ها بلکه از لحن و تُن صدایشان نیز بی‌اختیار تحت تأثیر قرار می‌گیرند.

راه های افزایش فروش با لبخند

وقتی کارکنی در هنگام مکالمه‌ی تلفنی لبخند می‌زند، این حالت لبخند کاملاً در لحن و تُن صدای او به مشتری منتقل می‌شود.

برای این‌که کارکنانتان همیشه به مشتریان لبخند بزنند، موارد زیر را اجرا کنید:

1.     برای افزایش فروش با لبخند ، ابتدا مدیران و سرپرستان باید لبخند بزنند: به مدیران و سرپرستانِ تمام بخش‌ها بسپارید که هنگام حرف زدن با مشتریان و کارکنان حتماً لبخند بزنند، لبخند، واگیردار است و با این شیوه، کارکنان نیز به‌زودی دائماً لبخند به لب خواهند داشت.

2.     کارکنان و بخصوص قسمت پشتیبانی را خوشحال نگه دارید: بدون هزینه و با روش‌های ابتکاری می‌توان فضای شادتر کاری ایجاد کرد. (در مقاله‌های بعدی، روش‌های مختلف این کار را توضیح خواهم داد.)

3.     برای افزایش فروش با لبخند به‌عنوان مدیر به جلسات فروش، حالت جذاب و سرگرم کننده بدهید: شاید این توصیه در ایران طرفداران خیلی زیادی نداشته باشد اما اگر شما مدیر جلسه‌ی فروش هستید باید برای افزایش فروش، با هوشیاری، لبخند و خنده را چاشنی جلسات فروش کنید تا نتایج بهتری از فعالیت کارکنان بگیرید.

4.     در انتخاب کلمات دقت کنید: برخی کلمات هستند که می‌توانند ناخواسته اخم مشتریان را به همراه داشته باشند.

در انتخاب کلمات و از جمله کلماتی که فکر می‌کنید شاید بامزه و خنده‌دار باشند دقت کنید.

5.     برای افزایش فروش با لبخند ، خوراک خنده داشته باشید: به کارکنانتان بیاموزید که برای آغاز هر روز کاری، خوراک لبخند خود را از قبل آماده کنند.

اولین سلام صبحگاهیِ کارکنان به هم نباید مثل یک عادت عادی انجام شود؛ بلکه کارکنان باید با روحیه‌ی واقعی و با لبخند حقیقی سلام و علیک کرده و از لبخندهای یکدیگر الهام و انرژی بگیرند.

لبخند مسری است: نه تنها فروشندگان و بازاریابان، بلکه همه باید بدانند که لبخند مسری است و اگر بدون هیچ دلیلی همیشه متبسم باشیم این حالت به اطرافیان ما نیز منتقل خواهد شد و در بهبود روابط اجتماعی ما تأثیر قابل توجهی خواهد گذاشت.

پس بیایید چه هنگام فروش و بازاریابی و چه هنگامی که با دیگران و حتی وقتی تنها هستیم، لبخند بزنیم.

«لبخند بزن و لبخند زدن را به دیگران نیز بیاموز»

برخی منابع (ترجمه و تلخیص):

https://www.inc.com

https://blog.toky.co

https://www.nicereply.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *