بازاریابی, فروش, کسب و کار و کارآفرینی

راه‌های بسته بندی خلاقانه برای افزایش فروش

نمونه بسته بندی خلاقانه

اگر هنوز به بسته بندی خلاقانه به طور جدی فکر نمی‌کنید و بسته بندی محصولات، بخصوص محصولات فروش اینترنتی را یک جعبه‌ی چهار ضلعی نهایتاً خوش رنگ می‌دانید پس باید بگوییم که دارید بخشی از درآمد خود را از دست می‌دهید.

در این مقاله به چندین راهِ بسته بندی خلاقانه‌ی محصولات  می‌پردازیم که خواندن و اجرای آن‌ها تا 100 درصد به درآمد شما اضافه خواهد کرد.

با وب‌سایت فاطمه پاکی همراه باشید.

دو کاری که بسته بندی خلاقانه برای کسب و کار شما انجام خواهد داد

نخستین مورد، افزایش فروش بود که به آن اشاره کردیم؛ ولی بسته بندی خلاقانه در عین حال در دل همین افزایش فروش، پایبندی و علاقه‌ی مشتریان به محصولات و کسب و کارتان را هم افزایش می‌دهد.

شاید الآن این حرف چندان به نظرتان مهم نرسد ولی با ادامه‌ی خواندن این مقاله از دلایل بسیار مستند افزایش فروش و پیشرفت کسب و کار با استفاده از بسته بندی خلاقانه آگاه‌تر خواهید شد.

این شش نکته را اجرا کنید تا فروشتان زیادتر شود:

1-با بسته بندی‌تان نیز برند سازی کنید

قبل از اینکه مشتری محصول شما را لمس کند باید بسته بندی محصولتان حرف اول و آخرتان را زده باشد! یعنی چی؟

یعنی اینکه دریافت و باز کردن بسته بندی هر محصولی جزو تجربیات مشتری محسوب می‌شود و به هیچ وجه نباید آن را دست کم بگیرید.

اولین برخورد فیزیکی یک مشتری اینترنتی با کسب و کارتان از طریق رؤیت و باز کردن بسته بندی محصول شما است و نه استفاده از محصول.

پس به عنوان اولین نکته و یک نقشه‌ی راه کلی، برای بسته بندی خلاقانه باید کاری کنید که بسته بندی‌هایتان بتواند کل داستان و برند شما را بدون نیاز به یک کلمه حرف به مشتری انتقال دهد.

می‌پرسید چطور؟

باید خلاق باشید؛ مثلاً به تصویر زیر دقت کنید:

 

بسته بندی خلاقانه برای افزایش فروش

این بسته بندی متعلق به یک شرکت تولید کننده‌ی محصولات برای کودکان کم سن و سال است که بر روی بسته بندی محصولاتش امکانی به وجود آورده که کودکان بتوانند نقاشی‌های بامزه‌ای انجام بدهند.

این یکی از نمونه‌های بسته بندی خلاقانه است که هم می‌تواند موجب افزایش فروش و هم عمیق‌تر شدن رابطه و تجربه‌ی مشتری با کسب و کار شود.

فکر می‌کنم شما هم با ما موافق باشید که این ایده چقدر تمیز و در عین حال نسبت به نتیجه‌ی خوبی که می‌شود از آن گرفت کم خرج است.

2-برای بسته بندی‌های پیشرفته‌ی محصولتان مبلغ بیشتری می‌توانید بگیرید

شاید بگویید که در زمان رکود اقتصادی چه کسی دنبال بسته بندی ویژه و این حرف‌ها است؟

این‌طور نیست و اگر خلاقیت داشته باشید می‌توانید مثلاً یک نوع محصول خود را با دو نوع بسته‌بندی عرضه کنید که یکی از آن‌ها از ویژگی موسوم به «بسته بندی هوشمند» intelligent packaging پیروی کرده باشد.

دقت کنید که در چنین حالتی حتی اگر مشتری شما محصولی را که دارای ویژگی بسته بندی هوشمند باشد نخرد، محصول دارای بسته بندی عادی شما را به دلیل ارزان‌تر بودن زودتر خواهد خرید، چرا؟

چون در حالت مقایسه احساس خواهد کرد که دارد محصول ارزان‌تر را با همان کیفیت کالای اصلی مورد نظرش می‌خرد و حقیقت هم همین است.

 تمامی انسان‌ها در همه جای دنیا در هنگام مقایسه، محصول ارزان‌تر را سریع‌تر می‌خرند و در مورد خرید محصول ارزان‌تر زودتر تصمیم می‌گیرند.

نمونه‌هایی برای بسته بندی هوشمند چیست؟

بسته بندی‌های خوشبو و بسته بندی‌های سازگار با محیط زیست دو نمونه از بسته بندی‌های هوشمند هستند که روز به روز محبوبیت بیشتری پیدا می‌کنند.

در تصویر زیر یک بسته بندی قابل تجزیه در طبیعت را مشاهده می‌کنید که در حقیقت بسته بندی نوعی آب معدنی است و در متن آن آموزش‌هایی هم در مورد حفظ محیط زیست داده شده است.

 

بسته بندی خلاقانه دوستدار محیط زیست

 

به طرح و نوشته‌ی روی بسته بندی دقت کنید و ببینید که چقدر اثربخش و انتقال دهنده‌ی حس خوب و کاری مفید به مشتری مبنی بر حفظ محیط زیست است.

3-حفظ مشتریان قدیمی با بسته بندی خلاقانه و پیدا کردن مشتریان جدید

می‌توانید بسته بندی‌هایتان را به انواع مختلفی ارتقا دهید و با ایجاد تنوع در بسته بندی، هم مشتریان قدیمی‌تان را دوباره برگردانید و هم مشتریان جدید پیدا کنید.

در تصویر زیر، برند بزرگ «استار باکس» Starbucks بسته به هر فصل از ظروف نوشیدنی‌هایی که دارای طرح هماهنگ با همان فصل است استفاده کرده.

 

بسته بندی خلاقانه هنری

 

نکته‌ی جالب دیگر این است که با گذشت سال‌ها این لیوان‌ها و طرح‌های زیبای آن‌ها به یاد و خاطره‌ی این برند تبدیل می‌شود.

این کار  به نوعی تبدیل به پشتیبان هنری و احساسی این برند شده است و برخی مشتریان از آن‌ها کلکسیون‌های مختلفی درست کرده‌اند.

4-سرعت تحویل محصول نیز همپای بسته بندی، مهم است

شاید به نظر بی‌ربط برسد ولی باید کاری کنید که یک محصول خوب در بسته بندی خوب و در زمان خوب یعنی به سرعت به دست مشتری برسد.

ادغام بسته بندی خلاقانه و رسیدن سریع و یا حداقل به موقعِ محصول به دست مشتری، کاری خواهد شد کارستان.

اگر بتوانید این دو کار را با هم انجام بدهید مطمئن باشید که فروش چند برابری را در طی زمانی نه چندان دراز تجربه خواهید کرد.

فکر نکنید مشکل است.

در همین مقاله چند ایده‌ی خوب برای این کار وجود دارد.

نسبت به کسب و کاری که دارید به ایجاد و تجربه‌ی ایده‌های خلاقانه بپردازید.

همین الآن شروع کنید!

 برخی از منابع (ترجمه و تلخیص)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *