مقالات آموزشی, موفقیت فردی

شاد بودن، همین الآن! (قسمت دوم)

روش های شاد بودن

در پاسخ به سؤال چگونه شاد شویم در بخش دوم این مقاله به توضیح راه‌کارهایی دیگر برای شاد زیستن می‌پردازیم. با ما همراه باشید.

چند پاسخ دیگر به سؤال چگونه شاد شویم :

 1. قالب‌های اندیشیدنِ منفی را تغییر دهید: اگر دقت کنیم خواهیم دید که بیشتر ما انسان‌ها در طول شبانه‌روز، سلف سرویسی از افکار ناخوشایند را در اختیار ذهنمان می‌گذاریم.

نگرانی‌های گوناگون، قضاوت کردن در مورد خودمان، رد کردن خود یا دیگران و یا ترس از رد شدن و مورد قبول قرار نگرفتن و…

این عادت را تغییر دهید. یکی از شگردهای این کار این است که به‌محض ورودِ فکر ناراحت‌کننده به ذهنتان آن را بررسی کنید و ببینید که آیا کسی قبلاً چنین حرفی به شما زده و آیا فکری را که به ذهنتان خطور کرده دوست دارید؟! و سوم این‌که آیا آن فکر به نفع شما و دیگران هست یا نه؟

چگونه شاد شویم؟

Girl drawing smiley face on to a wall

این سه سؤال به شما کمک خواهد کرد که جلوی ورود و یا بهتر بگوییم شبیخون افکار منفی به ذهنتان را گرفته و آن‌ها را در همان ورودی ذهنتان حسابی بازرسی و خلع سلاح کنید!

با ادامه‌ی این تمرین، هر بار، کنترل و تشخیص افکار منفی و تغییر دادن آن‌ها برایتان راحت‌تر خواهد شد.

 1. سلاست و یکپارچگی فکری داشته باشید: چگونه شاد شویم اگر که ذهنی یکپارچه و یکدست نداشته باشیم؟

کسی که نتواند مسیر و جنس اصلی احساسات خود و دلیل آن احساسات را درک کند؛ چگونه می‌تواند زندگی خود را با شادی پیش ببرد؟

در پاسخی دیگر به سؤال چگونه شاد شویم باید همه‌ی ما انسان‌ها ابتدا با خودمان و در درونمان با احساساتمان روراست و صریح باشیم.

باید سعی کنیم بدون هیچ ممیزی و سانسور، خودمان را مشخصاً برای خودمان تعریف کنیم.

باید ببینیم که در مورد زندگی و دیگران چه حسی داریم و این احساساتِ ما باعث شکل‌گیریِ چه رفتارهایی در ما می‌شوند.

با این کار، شما خواهید توانست سؤال درستِ زندگی‌تان را مطرح کنید و در نتیجه به دنبال پاسخ درست برای دغدغه‌های واقعی زندگی خود بگردید.

 1. ارزش‌ها و باورهای خودتان را زندگی کنید: وقتی توانستید احساسات و علایق واقعی خودتان را تشخیص دهید، خودبه‌خود متوجه خواهید شد که چه چیزهایی در زندگی برای شما واقعاً ارزشمند هستند و شما را شاد می‌کنند.

شاد بودن

ارزش‌های شادی بخش خود را تعریف کنید.

 1. روی خوبی‌ها متمرکز شوید: در جوامع امروزی، به دلیل کثرت موقعیت‌های منفی در زندگی انسان‌ها، کانال‌های افکار منفی در ذهن انسان‌ها مانند اتوبان‌هایی شده‌اند که پیام‌های ناامید کننده در آن‌ها با سرعت در رفت و آمد هستند و برعکس، کانال‌ها و مسیرهایی که اختصاص به پیام‌هایی مبتنی بر شادی دارند، کم رفت و آمدترند و مانند راه‌های شوسه یا حتی خاکی هستند که سرعت و تعداد انتقال در آن‌ها پایین‌تر است زیرا استفاده‌ی کمتری از این مسیرها می‌شود؛ پس چگونه شاد شویم ؟

روی هر مسئله‌ی خوب، زیبا و جالب تمرکز کنید؛ هرچقدر هم کوچک باشد.

این کار، فریب دادن خود یا دلداری دادن به خود نیست؛ بلکه تعریض راه رفت و آمد پیام‌های مثبت در ذهنتان است.

برای خودتان برنامه بگذارید که در روز حداقل چند دقیقه بدون حسرت و با لذت، خاطرات و واقعیت‌های خوب را مرور کنید.

 1. نیروی خیال را به خدمت بگیرید: بارها شنیده‌ایم که ذهن ناخودآگاه انسان بین حقیقت و خیال فرق نمی‌گذارد.

هر قدر صحنه‌های شاد را تجسم کنید؛ ذهنتان مانند مواقع عادی و واقعی به آن واکنش نشان خواهد داد و روحیه‌تان در واقعیت بهتر خواهد شد؛ بنابراین از قدرت تخیل و تجسم لحظه‌های شاد کمک بگیرید.

 1. دقتتان را حفظ کنید:

گاهی فرار از واقعیت‌های منفی امکان پذیر نیست. به‌جای پاک کردن صورت مسئله و انکار واقعیت‌های منفی، در این حالت با دقت به واقعیت‌های مثبت و منفی توجه کنید ولی در طرف واقعیت‌های مثبت ایستاده و از آن زاویه به مسائل بنگرید.

 1. خوشبختی شما، مسئله این است: چگونه شاد شویم وقتی که تعریف خودمان از خوشبختی را نمی‌دانیم.

حرف هر کس دیگری را در مورد خوشبختی کنار بگذارید و خودتان آنچه را برای شما واقعاً خوشبختی محسوب می‌شود مشخص کنید.

 1. تغییری ایجاد کنید: حال که این مسائل مهم را دانسته‌اید؛ اگر تغییری در رفتارها و عادات روزانه‌تان ندهید؛ چگونه می‌توانید خوشبخت شوید؟

خودتان را به تغییر مثبت در زندگی و حتی عمل کردنِ برعکس در برخی موارد که به آن‌ها عادت کرده‌اید؛ مجبور کنید تا ذهنتان برای شاد شدن انعطاف‌پذیرتر و پذیراتر شود.

 1. خودتان را نشان دهید: چگونه شاد شویم اگر که نتوانیم در موقعیت‌های مختلف، خودمان را نشان دهیم؟

راه این کار را که مسئله‌ای شخصی نیز هست یاد بگیرید تا دیگر هیچ‌گاه تحت تأثیر افراد منفی گرا در مکان‌ها و موقعیت‌ها مختلف واقع نشوید.

منظورمان این است که فقط اثر پذیر نباشید و اثرگذاری در انسان‌ها را بیاموزید و تمرین کنید تا برخی‌ها نتوانند شادی شما را کم‌رنگ کنند.

 • روابط معنادار برقرار کنید: چه در روابط رودررو و چه در روابط مبتنی بر شبکه‌های اجتماعی مسیری را برگزینید که شادی و روحیه‌ی خوب شما را تقویت کند. برای هر رابطه معنایی بیابید ولی معنا نتراشید.
 • از حاشیه‌ی امن خود بیرون بیایید:

گاهی علت اندوه ما ماندن در یک حالت امن ولی بی‌خاصیت است؛ پس ریسک‌پذیر باشید!

 1. خودتان را مسئول بدانید: چگونه شاد شویم اگر که مسئولیت‌پذیر نباشیم.

کسی که مشکلات خود را ناشی از اعمال دیگران می‌داند هیچ‌گاه شادی پایدار نخواهد داشت؛ پس برای شاد بودنِ بیشتر، باید مسئولیت‌پذیر باشیم؛ به اشتباهاتمان لبخند بزنیم و از آن‌ها درس بگیریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *