مقالات آموزشی, موفقیت فردی

آیا شادی و اعتماد به نفس به هم وابسته هستند؟

رابطه شادی و اعتماد به نفس

آیا شادی و اعتماد به نفس به هم وابسته هستند و با داشتن شادی می‌توان به اعتماد به نفس هم رسید؟ برعکسش چطور؟

شاید عجیب به نظر برسد ولی شادی و اعتماد به نفس، هم با یکدیگر و هم بدون یکدیگر می‌توانند در انسان وجود داشته باشند. با وب‌سایت خانم پاکی همراه باشید.

 

آیا شادی و اعتماد به نفس همدیگر را تقویت می‌کنند؟

انجمن روانشناسان آمریکا (APA) در مورد این موضوع یعنی ارتباط شادی و اعتماد به نفس تحقیقاتی انجام داده است.

یکی از این تحقیقات، توسط استادان دانشگاه و روانشناسانی به نام‌های: «کریس تی کَش» (Chris Tkach)، «سونیا لایی‌بیمرسکی» (Sonja Lyubomirsky) و «ام روبین دیمی تایِ» (M Robin DiMatteo) از دانشگاه کالیفرنیا و سایر مراکز علمی انجام شده.

این روانشناسان، پرسشنامه‌ای تخصصی طراحی کرده و آن را بین کارکنان یک شرکت بزرگ خدمات عمومی توزیع کردند.

در آن پرسشنامه سؤالاتی مطرح شده بود مبنی بر این‌که چه چیزهایی شما را شاد می‌کنند و به چه چیزهایی ارزش می‌گذارید و چه مسائلی اعتماد به نفس شما را تقویت می‌کنند؟

621 نفر به سؤالات مرتبط با شادی و اعتماد به نفس پاسخ دادند.

اکثر افراد شرکت کننده، حس خوب و در کنار دیگران بودن را به‌عنوان مهم‌ترین شادی‌ها و ارزش‌های خودشان ذکر کرده بودند.

هم‌چنین در پاسخ‌هایی که به سؤالات پرسشنامه داده شده بود، برآورده شدن نیازهای زندگی، راضی بودن از سطح آموزش خویش، رعایت شدن توسط اطرافیان و قائل شدنِ ارزش به خود، جزو مهم‌ترین و قوی‌ترین عواملی که می‌توانند حس اعتماد به نفس را در انسان بالا ببرند ذکر شده بودند.

 

در نهایت، نتایج این تحقیق که در مورد رابطه‌ی شادی و اعتماد به نفس بود نشان داد که امکان دارد برخی افراد دارای اعتماد به نفس باشند ولی چندان شاد نباشند!

این موضوع عجیب به نظر می‌رسد ولی واقعیت این است که برخی افراد می‌دانند که جذاب، باهوش و بااستعداد هستند ولی از سوی دیگر می‌بینند که به آنچه می‌خواهند یا می‌خواستند نرسیده‌اند.

در ادامه‌ی این حالتِ تقریباً عجیب، محققان متوجه شدند افرادی هم هستند که روی‌هم رفته می‌توان آن‌ها را انسان‌هایی شاد دانست ولی در عین حال این انسان‌های شاد از اعتماد به نفس بالایی برخوردار نیستند!

دکتر سونیا لایی‌بیمرسکی در این مورد می‌گوید:

«افرادی که در مجموع، افرادی شاد ولی دارای اعتماد به نفس پایین هستند، در زندگی خود توانسته‌اند از حالت بدِ روحی خود به‌سوی تجربیاتی مثبت حرکت کرده و در زمان‌های خالیِ خودشان از آن حالت منفیِ روحی خارج شوند و خودشان را به‌نوعی در زندگی ارضاء کنند.

آن‌ها در زندگی برای خودشان نوعی هدف‌گذاری داشته‌اند (حتی هدف‌های خیلی کوچک) و توانسته‌اند به این طریق تا حد زیادی روحیه‌ی خودشان را حفظ کنند.»

روانشناس فوق اعتقاد دارد که چنین افرادی با وجود اعتماد به نفس پایین به این دلیل روی هم رفته افرادی شاد به شمار می‌روند که افرادی برون گرا هستند.

آن‌ها با وجود اعتماد به نفس پایین، حضور خود در عرصه‌های مختلف اجتماعی را قطع نکرده و به این حضور در هر شرایطی ادامه داده‌اند.

این روانشناس عقیده دارد برعکس برخی تحقیقات قدیمی‌تر که نتایج آن حاوی لازم و ملزوم بودنِ اعتماد به نفس و شادی بود، این دو موضوع، لازم و ملزوم یکدیگر نیستند ولی البته می‌توانند باهم به شکلی قوی‌تر نیز در یک فرد وجود داشته باشند.

شادی-و-اعتماد-به-نفس-با-هم‌اند؟

 

یعنی لازم نیست اعتماد به نفس داشته باشیم؟!

البته که پاسخ سؤال فوق، منفی است و داشتن اعتماد به نفس و تلاش برای تقویت آن همیشه به نفع ما تمام خواهد شد.

از سوی دیگر، ترکیب اعتماد به نفس و شادی یک روحیه‌ی فوق‌العاده قوی برای شما به ارمغان خواهد آورد که با استفاده از آن می‌توانید کارهای بسیار بزرگی انجام دهید؛ اما نکته‌ی ریز ولی مهمی که خواستیم در این مقاله توضیح دهیم این است که بسیاری افراد فکر می‌کنند برای تبدیل شدن به فردی شاد باید تمام نقاط ضعف دیگرشان حل شده باشد ازجمله نداشتن اعتماد به نفسشان، ولی این طرز تفکر، اشتباه است.

 

ما انسان هستیم و هر انسانی دارای نقاط ضعف و قوت است و مهم این است که شادی خود را موکول به تحقق فلان هدف مادی یا رسیدن به فلان حالت روحی نکنیم.

این کاری است که طبق گفته‌ی روانشناسان مقدور است و همان‌طور که در مثال تحقیقات انجمن روانشناسان آمریکا گفته شد، خیلی از انسان‌ها حتی با اعتماد به نفس پایین قادر هستند با شادی زندگی کنند.

برای شما آرزوی شادی و اعتماد به نفس توأمان داریم.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *