بازاریابی, کسب و کار و کارآفرینی

انواع تامین کالا برای فروشگاه اینترنتی

نحوه تامین کالا برای فروشگاه اینترنتی

در شرایط رکود اقتصادی ناشی از شیوع کرونا و مشکلات اقتصادی، مسئله‌ی تامین کالا برای فروشگاه اینترنتی مسئله‌ی مرگ و زندگی برای هر کسب و کار آنلاین است.

در این مقاله‌ به طور مختصر و مفید، علاوه بر اینکه با انواع تامین کالا برای فروشگاه‌های اینترنتی آشنا می‌شوید، یک راه اصولی برای استفاده‌ی ترکیبی از این روش‌ها را خواهید خواند.

با وب‌سایت فاطمه پاکی همراه باشید.

انواع نحوه تامین کالا برای فروشگاه اینترنتی

1.محصولات دست‌ساز

این روش، مشکلات خاص خود را دارد و در ضمن، توسعه‌ی آن دشوارتر است.

از سوی دیگر نیاز به مبالغی سرمایه‌گذاری یا خرید مواد اولیه دارد.

(گاهی فروشگاه اینترنتی شما می‌تواند ارائه‌کننده‌ی خدمت یا محصولات دیجیتال باشد که بحث جداگانه‌ای است و مربوط به موضوع این مقاله نیست.)

2.خرید بدون واسطه

در این روش شما با یک یا چند فروشگاه یا توزیع‌کننده‌ی کالای موردنظرتان تماس گرفته و با آن‌ها قرارداد می‌بندید که محصولات خودشان را تا حد امکان با قیمتی ارزان‌تر به شما بفروشند.

 

تامین کالا برای فروشگاه اینترنتی

 

خطر این روش عبارت از امکان فروش نرفتن محصولاتی است که خریده‌اید و در ضمن شاید همیشه امکان مالی، بخصوص در اوایل برای خرید محصول بدون واسطه نداشته باشید.

 

3.فروش درصدی

در این روش، با فروشگاه‌های شهر خود صحبت می‌کنید و از آن‌ها برای محصولاتی مشخص تخفیف درصدی می‌گیرید.

هر وقت در فروشگاه اینترنتی خود محصولی فروختید، آن را از فروشنده می‌خرید و به مشتری فروشگاه اینترنتی‌تان ارسال می‌کنید.

خطر این روش در این نکته است که شاید همیشه فروشنده‌ای که به شما قول آن محصول را داده موجودی نداشته باشد، یا قیمتی متفاوت با قیمتی را که قبلاً قول داده  اعلام کند.

 

4.خرید عمده

در روش خرید عمده همان‌طور که از نام آن مشخص است شما از یک عمده‌فروشی تعداد بیشتری از محصول موردنظر خود را باقیمت ارزان‌تر می‌خرید و با کشیدن سود بر روی آن در فروشگاه اینترنتی می‌فروشید.

 

تامین کالا برای فروشگاه اینترنتی عمده

 

در این روش هم شاید نیاز به انبار یا جایی مستقل برای نگهداری محصولات داشته باشید.

امکان دارد شخص، همیشه قدرت مالی برای خرید عمده نداشته باشد.

 

5.مارکت پلیس (Marketplace)

در روش مارکت پلیس یا بازارچه آنلاین، شما در فروشگاه اینترنتی‌تان پنلی به فروشندگان کالا می‌دهید تا آن‌ها در وب‌سایت شما اقدام به فروش محصولاتشان کنند.

این روش فقط به درد وب‌سایت‌های مشهور می‌خورد؛ زیرا فروشندگان کالا حاضر نخواهند شد در فروشگاه‌های اینترنتی عادی اقدام به عرضه‌ی محصولات خود کنند.

 

6.دراپ شیپینگ (Drop Shipingg)

در این روش فقط مشخصات محصولات و قیمت محصول را در فروشگاه اینترنتی‌تان قرار می‌دهید و هر وقت که مشتری پول محصولی را واریز کرد همان محصول را از فروشگاهی دیگر خریده و برای مشتری‌تان ارسال می‌کنید.

دقت کنید که در شرایط بحران اقتصادی و بخصوص نوسانات ارزی امکان دارد که نتوانید در بازه‌ی زمانی مشخص، محصولی را که در وب‌سایتتان نمایش داده‌اید پیدا کنید.

امکان دارد نتوانید آن محصول را به قیمت مناسب تهیه کنید و برای مشتریانتان که آن را از فروشگاه اینترنتی شما خریده‌اند بفرستید؛ اما این روش، یک فوت کوزه‌گری برای ایام رکود و بحران اقتصادی دارد که آن را در مقاله‌ی بعدی وب‌سایت فاطمه پاکی که ویژه‌ی دراپ شپینگ است توضیح خواهیم داد.

 

روش ترکیبی تامین کالا برای فروشگاه اینترنتی

اگر شما به تازگی فروشگاه اینترنتی خودتان را راه‌اندازی کرده‌اید، یا اگر در چند ماه اخیر با مشکلات تامین کالا برای فروشگاه اینترنتی مواجه شده‌اید به این ترتیب عمل کنید:

1-اگر امکانش را دارید ابتدا تعداد معدودی محصول را  به روش خرید مستقیم تهیه کنید.

2-اگر سرمایه‌ی لازم برای این کار را نداشتید به روش فروش درصدی، فروختن تعداد معدودی از کالاهای یک فروشنده را در مقابل تعلق گرفتن درصدی از سود به خودتان ترتیب دهید.

 

تامین کالا برای فروشگاه اینترنتی ترکیبی

3-پس از مدتی دقت کنید و ببینید چه تعداد از کالاهایی که برای فروش انتخاب کرده بودید، بیشتر مورد استقبال واقع شده است.

4-حالا آن کالاهای مورد استقبال واقع شده را با قیمت ارزان‌تر به روش خرید بدون واسطه خریداری کنید.

طبیعی است که در این حالت نسبت به فروشِ درصدی، سود بیشتری خواهید کرد.

5-همین روش را ادامه دهید تا وقتی که این بار بتوانید محصولات پرفروش خود را به روش خرید عمده تامین کنید.

وقتی وارد این مرحله شدید طبیعی است که باز هم سود شما از فروش محصولات عمده، بیشتر خواهد شد؛ چون در خرید عمده باز هم کالاها را نسبت به روش خرید مستقیم، ارزان‌تر خواهید خرید.

6-هر زمان که به سطح بالایی از موفقیت و شناخته شدگی رسیدید، روش خود را به مارکت پلیس تغییر دهید و پلن‌هایی برای سایر فروشندگان کالا در فروشگاه اینترنتی‌تان ایجاد کنید.

آن‌ها محصولات خودشان را در وب‌سایت شما فروخته و شما سودی بابت آن فروش‌ها خواهید داشت؛ ضمن اینکه همچنان به فروش محصولات خودتان ادامه خواهید داد.

برخی منابع (ترجمه و تلخیص)

منبع اول

منبع دوم

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *