بازاریابی

پلن بازاریابی چیست ؟

یادگیری پلن بازاریابی

پلن بازاریابی و اجزای آن را طیِ سلسله مقالاتی به زبان ساده توضیح خواهیم داد؛ طوری که بتوانید به‌راحتی یک پلن تمیز و کاربردی برای کسب‌وکارِ (بزرگ یا کوچکِ) خود داشته باشید.

با مجموعه آموزشی فاطمه پاکی همراه باشید.

ضرورتِ داشتن پلن بازاریابی چیست؟

ابتدا در تعریف پلن بازاریابی باید بگوییم که این پلن هدف‌ها و راهبردهایِ (استراتژی‌هایِ) یک کسب‌وکار را در مدت زمان مشخص توضیح می‌دهد و به ما می‌گوید که برای رسیدن به هدف‌های خود چگونه باید کسب و کارمان را سازمان‌دهی و آن را اجرایی کنیم و چگونه باید نتایج کسب و کار خودمان را اندازه بگیریم.

پلن بازاریابی چیست؟

پلن بازاریابی چیست؟

با توجه به تعریف بالا، ضرورتِ داشتن یک پلان بازاریابی به‌خودی‌خود مشخص می‌شود.

پلان بازاریابی یک نقشه‌ی راه است که به ما کمک می‌کند با کم‌ترین هزینه در سریع‌ترین زمان ممکن، کسب‌وکار خودمان را رشد دهیم.

این نکته را فراموش نکنید که در هر شرکت یا در هر کسب‌وکاری، پلن بازاریابی می‌تواند راهبردهایِ (استراتژی‌هایِ) متفاوتی داشته باشد، اما همگی در تعریف بالا مشترک هستند.

آیا پلان بازاریابی همان راهبردِ (استراتژیِ) بازاریابی است؟

استراتژیِ بازاریابی یعنی این‌که یک کسب‌وکار چگونه می‌تواند به یک هدف مشخص برسد.

مثلاً کسب‌وکار الف برای رسیدن به هدف خود باید چه تبلیغاتی بکند، چه محتوایی را منتشر کند، از کدام نرم‌افزارها استفاده کند و کدام کمپین‌های تبلیغاتی را راه بیندازد. این می‌شود استراتژی بازاریابی.

اما پلن بازاریابی،  خود، شامل یک یا چند نوع استراتژی بازاریابی است.

استراتژی‌های شما در مجموع، چهارچوبی را به وجود می‌آورند که به آن پلن بازاریابی گفته می‌شود؛ پس پلن بازاریابی ، چهارچوبی است که شما تمامی استراتژی‌های بازاریابی خودتان را در داخل آن سازمان‌دهی کرده‌اید.

پلن بازاریابی ارتباط بین استراتژی‌های شما را برقرار می‌کند و هر یک از استراتژی‌های کسب‌وکار شما را در خدمت هدف کاریِ بزرگ‌تری قرار می‌دهد.

مثال برای درک بهتر معنای استراتژی بازاریابی و پلان بازاریابی

فرض می‌کنیم شما کسب‌وکاری راه انداخته‌اید و یک نرم افزارِ (اپلیکیشنِ) کاربردی تولید کرده‌اید و حالا می‌خواهید مخاطبانتان را تبدیل به کاربران این اپلیکیشن کنید.

برای این کار، بخش بازاریابی کسب‌وکار شما برای این‌که بتواند این اپلیکیشن جدید را به بازار نرم‌افزار معرفی کند و بشناساند، مثلاً یک وب‌سایت ایجاد می‌کند و در بخش وبلاگ آن مقاله‌هایی تخصصی درج می‌کند.

یک صفحه (پیج) هم در یکی از شبکه‌های اجتماعی به وجود می‌آورد و مخاطبان را به بحث در مورد این اپلیکیشن می‌کشاند تا بعد بتواند آن مخاطبان را به کاربران اپلیکیشن تبدیل کند.

در مثال بالا، قسمتی که مربوط است به شناساندن یک اپلیکیشنِ جدید به بازار با هدف عضو شدن مخاطبان در این اپلیکیشن، می‌شود پلن بازاریابی.

حالا در این پلن، دو استراتژی به چشم می‌خورد:

  1. ایجاد یک وبلاگ جدید در زمینه‌ی اپلیکیشن
  2. ایجاد یک صفحه‌ی جدید در یکی از شبکه‌های اجتماعی.

اگر دقت کنید خواهید دید که یک وبلاگ، محتوای مخصوص به خود می‌خواهد و یک صفحه‌ی شبکه‌ی اجتماعی هم به نوع دیگری از محتوا احتیاج دارد.

به‌عبارت‌دیگر، برای هر یک از آن‌ها باید محتوا و دستورالعمل جداگانه‌ای تدارک دید؛ ولی هر دوی این استراتژی‌ها یعنی هم ایجاد وبلاگ و هم ایجاد صفحه در شبکه‌ی اجتماعی، در خدمت پلان بازاریابی شما هستند؛ یعنی هر دو می‌خواهند اپلیکیشن تولید شده توسط شما را به بازار معرفی کرده و افراد را در آن عضو کنند.

آیا باید تمام جزئیات کسب‌وکار خود را در پلان بنویسیم؟

این موضوع بستگی به تصمیم صاحب کسب‌وکار دارد.

برای ایجاد هر نوع پلان بازاریابی شما باید مراحلی را طی کنید که در مقاله‌های بعدی یک به یک توضیح خواهیم داد.

شما یاد خواهید گرفت که کدام کارها و مسائل و جزئیات کسب‌وکار خودتان را در زیرمجموعه‌ی کدام قسمت از پلان بازاریابی قرار دهید.

البته اگر جزئیات کسب‌وکار شما خیلی زیاد باشد، می‌توانید در پلان بازاریابی به شرحی که خواهیم گفت فقط مهم‌ترین آن‌ها را بنویسید.

نتیجه‌ پلن بازاریابی

نتیجه پلن بازاریابی

 

در مقاله‌ی بعدی اولین مرحله از نوشتن پلن بازاریابی را همراه با مثال‌های ساده آغاز خواهیم کرد.

(ادامه دارد)

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *